مقالات کاربردی

صندلی اداری استاندارد و ارگونومیک

صندلی-اداری-استاندارد-و-طبی

 

صندلی اداری استاندارد و ارگونومیک

صندلی های اداری یکی از پرکاربردترین وسایل در ادارات و سازمانها میباشندکه جهت استفاده پرسنل و ارباب رجوع مورد استفاده قرار میگیرند و دائما در حال تغییر و تکامل میباشند.

صندلی های اداری از چندین جهت مورد توجه و تحقیق قرار میگیرد:

الف) زیبایی و شیک بودن
ب) استاندارد ،طبی و ارگونومیک بودن
ج) متناسب بودن برای دکوراسیون مورد نظر

یعنی یک صندلی اداری علاوه بر زیبایی و شیک بودن ،بایستی متناسب با دکوراسیون مورد نظر باشد و همچنین سلامت پرسنل را هم تا حد امکان تامین نماید.

در این مقاله ما سعی داریم استاندارد ،طبی و ارگونومیک بودن صندلیهای اداری را مورد بررسی قرار دهیم و در خصوص بقیه موارد به مقالات زیر مراجعه نمائید.

با توجه به اینکه پرسنل ادارات و سازمانها برای مدت طولانی بر روی صندلی ها نشسته و از آن استفاده مینمایند ،نیاز میباشد که این نوع صندلی از لحاظ رعایت اصول استاندارد ،ارگونومیک و طبی بودن مورد بررسی و توجه قرار گیرد .زیرا عدم توجه به موارد ذکر شده باعث به خطر افتادن سلامتی پرسنل گردیده و حتی موجب خستگی شدید و کاهش کارایی آنان نیز میباشد.


لذا لازم است که قبل از خرید ، مشخصات و ویژگیهای یک صندلی اداری استاندارد ،ارگونومیک و طبی را بشناسیم.

 

مشخصات صندلی اداری استاندارد ،ارگونومیک و طبی

مشخصات-و-ویژگیهای-صندلی-های-اداری-استاندارد-و-طبی

این نوع از صندلی ها بایستی امکان حرکت مناسب مفاصل و تحرک فرد را برای جلوگیری از فشار به قسمتهای مختلف بدن و عضلات داشته باشد.

1-فنری بودن پشتی صندلی :این قابلیت انعطاف ،موجب کاهش خستگی و همچنین افزایش تحرک کاربر میباشد.
2- نرم بودن متعادل نشیمنگاه صندلی : در برخی صندلی های اداری ،قسمت نشیمنگاه بسیار خشک و یا بسیار نرم میباشد که در هر دو حالت ،نشستن راحت را برای کاربر دچار مشکل کرده و گردش خون در آن محدوده بخوبی انجام نمیگیرد و یا به قسمت دنبالچه کمر آسیب وارد مینماید.
3-قابل تنظیم بودن ارتفاع صندلی :تا بتوان صندلی را براساس قد خود تنظیم نمائیم.
ارتفاع صندلی بایستی به گونه ای باشد که پای فرد بر روی زمین قرار داشته تا مقداری از وزن شخص بر روی پاها قرار گیرد و فشار کمتری به ستون فقرات وارد گردد.
4-کیفیت مناسب جنس رویه صندلی :جنس رویه صندلی نبایستی سُر باشد و بایستی تا حدودی اصطکاک داشته باشد تا کاربر از روی آن سُر نخورد .علاوه بر این ، جنس آن نبایستی موجب تعریق در قسمت نشیمنگاه و پشتی گردد و هوا براحتی بتواند در آن جریان یابد.
5-وجود پشتی در صندلی :وجود صندلی اداری در صندلی اداری موجب میشود که فشار کمتری به ستون فقرات وارد گردد.مخصوصا طرح پشتی بایستی براساس فرم ستون فقرات به گونه ای باشد که قسمت گودی پشت را نیز پوشش دهد.
6-مناسب بودن طول نشیمنگاه :یعنی میزان فاصله ابتدای نشیمنگاه تا پشتی صندلی با فرم و سایز نشیمنگاه کاربر متناسب باشد تا کاربر به جو یا عقب خم نشود.
7-ارتفاع پشتی و وجود جایگاه سر و گردن :ارتفاع مناسب پشتی براساس سایز کاربر موجب تقسیم فشار به قسمت های مختلف پشت میگردد و همچنین وجود جایگاه سر ،از وارد شدن فشار به مهره های گردن میکاهد .
البته صندلی های اداری که پشتی کوتاه دارند در اغلب موارد برای استفاده ارباب رجوع بکار می رود که مدت طولانی از آن استفاده نمی نمایند.
8-دسته صندلی مناسب و راحت : وجود دسته در صندلی های اداری موجب کاهش فشار به گردن و شانه ها گردیده و یک تکیه گاه برای بلند شدن کاربر نیز میباشد.
9- وجود 5 پایه چرخدار :وجود این 5 پایه چرخدار موجب استحکام صندلی شده و چرخیدن و تحرک را برای کاربر راحتتر و ایمن تر می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code